College wil buurthuisfunctie Jan Barbierschool behouden
Het college van burgemeester en wethouders wil dat de voormalige Jan Barbierschool aan de Ommerweg 138 een buurthuisfunctie houdt. Het gebouw is een belangrijke ontmoetingsplek voor inwoners van Egede, Hancate, Eelen en Rhaan. Uit onderzoek naar de toekomst van de locatie blijkt dat verschillende invullingen mogelijk zijn. Het college geeft de voorkeur aan behoud van de buurthuisfunctie en wil nu verder onderzoeken hoe dat mogelijk is.
Sinds de school niet meer in gebruik is voor onderwijs, onderzoeken we wat er met het gebouw moet gebeuren. De voormalige school wordt momenteel gebruikt als buurthuis en peuteropvang. In een inmiddels afgerond onderzoek zijn verschillende mogelijkheden bekeken, waaronder verkoop, behoud als buurthuis en woningbouw. Hoewel woningbouw financieel gunstiger lijkt, geeft het college de voorkeur aan behoud van de buurthuisfunctie vanwege de betekenis voor de omliggende buurtschappen.
Wethouder Alwin Mussche: “De voormalige Jan Barbierschool is voor de inwoners van Egede, Hancate, Eelen en Rhaan een belangrijke plek om elkaar te ontmoeten. Die functie willen we graag behouden. Tegelijk moeten we goed kijken hoe we dat op een haalbare manier kunnen organiseren, zodat het buurthuis ook in de toekomst kan blijven bestaan.”
Vervolgonderzoek naar haalbaarheid buurthuis
Plaatselijk Belang Egede, Hancate, Eelen en Rhaan en Stichting Buurthuus Jan Barbier hebben een plan ingediend voor de toekomst van het buurthuis. Het college ziet hierin waardevolle aanknopingspunten. Wel zijn er nog vragen over de kosten, de organisatie en het beheer van het gebouw. We gaan samen met Plaatselijk Belang en de stichting onderzoeken onder welke voorwaarden het buurthuis behouden kan blijven.
Ook combinatie met woningen wordt onderzocht
Tegelijkertijd onderzoeken we of een combinatie van een buurthuis met woningen mogelijk is. Deze mogelijkheid is in het eerdere onderzoek nog niet bekeken. Een combinatie met woningen kan mogelijk helpen om de buurthuisfunctie financieel haalbaar te maken. Of dit op de locatie mogelijk is, moet uit het vervolgonderzoek blijken.
De resultaten van beide onderzoeken worden samen bekeken. Naar verwachting krijgt de gemeenteraad uiterlijk in mei 2027 een voorstel voor de toekomstige invulling van de locatie. Dan wordt ook duidelijk welke financiële bijdrage van de gemeente eventueel nodig is.